281217 Üksikelamu projekteerimine

ASUKOHT: Saha küla, Jõelähtme vald
EHITUSE LIIK: Uusehitis, Üksikelamu
AASTA: 2018
TEOSTATUD TÖÖD: Arhitektuuri-ja konstruktsiooniosa projekteerimine koos ehitusloa hankimisega
EHITISEALUNE PIND: 114 m2
SULETUD NETOPIND: 132 m2
GABARIITMÕÕTMED: 10; 9; 8 m

Ehitusprojekti kirjeldus:

Hoone arhitektuuri üldkontseptsioon
Projekteeritud üksikelamu on skandinaaviapärase stiiliga, lihtsa konstruktsiooniga lintvundamendil viilkatuseline ehitis. Enamus antud projektiga seotud arhitektuursetest ideedest on tingitud krundist endast ja selle asetsemisest ilmakaarte suhtes. Hoone on oma plaanilt ristküliku kujuline kahekorruseline ehitis.
Elamu peasissepääs on põhjapoolselt fassaadilt – esikusse. Peauks on vaadeldav sissesõiduteelt tulijale. Avar hooviala ja terrass on kavandatud lõunasse. Hoone on kaetud kollase horisontaal- ja vertikaallaudisega. Kõik ülejäänud fassaadidetailid (piirdeliistud, nurgaliistud, rõdupiirded, vihmaveesüsteem ja avatäited) on kavandatud valgetena. Katusekatteks on punane katusekivi. Katusetarvikud (redel, lumetõkked, käigutee) on samuti punased. Hoonele on kavandatud puidust aknad ja uksed. Projekteeritud hoonega sarnaseid värvitoone (kollane ja valge) on kasutatud osaliselt ka naaberhoonestuse fassaadidel.
Ruumiplaneeringu väljatöötamisel on arvestatud, et erineva kasutusotstarbega ruumid oleksid üksteisest eraldatud vähendamaks ekspluatatsioonis häirivate mõjude esiletõusu. Hoone plaaniline lahendus tuleneb otseselt hoone kujust ja tellija soovidest.
Tulija siseneb majja läbi esiku, kust pääseb otse kõikidesse esimese korruse ruumidesse ning samuti trepile, mis viib teise korruse tubadesse. Esimesel korrusel paiknevad hommikupäikesega avatud köök-söögituba, avar lõunasse orjenteeritud elutuba ning wc-vannituba ja tehnoruum. Elutoast pääseb ka avarale puidust terrassile. Teisel korrusel paiknevad kolm magamistuba, avar trepihall ja wc-dušširuum. Kahest magamistoast on pääs katusega kaetud rõdule.
Energiatõhusus ja sisekliima
Energiatõhusus on tagatud piisavate soojustuskihtide, optimaalse hoone üldplaneeringu ja mõistlike suurustega akende valimisega. Ülekuumenemise vältimiseks tuleb lõunapoolsetel akendel kasutada klaase mille g<0,32, lisaks tuleb päikese varjestamiseks kasutada lõuna küljes akendel ja terrassiustel klaaspakettide vahel olevaid ribisid. Täiendavalt tuleb avada aknaid ruumide jahutamiseks ja liigsoojuse eemaldamiseks.