151216 Üksikelamu projekteerimine

ASUKOHT: Reheselja, Emmaste vald, Hiiumaa
EHITUSE LIIK: Uusehitis, Üksikelamu
AASTA: 2016
TEOSTATUD TÖÖD: Arhitektuurne projekteerimine, ehitusloa hankimine ja energiamärgise väljastamine
EHITISEALUNE PIND: 121,3 m2
SULETUD NETOPIND: 161 m2
GABARIITMÕÕTMED: 17,3 7,0 7,45 m

Ehitusprojekti kirjeldus:

Hoone arhitektuuri üldkontseptsioon
Projekteeritud üksikelamu on traditsioonilise rehielamu stiiliga – rookatuse, maakivist vundamendi ja vertikaalse laudvoodriga hoone. Tegemist on uusehitisega, kus hoone keskosas paiknevad sisekujundusliku elemendina vanadest palkidest aidaseinad, mis sobivad hästi antud keskkonda ja loovad maalähedase olustiku. Hoone on lihtsa konstruktsiooniga madalvundamendil, 45 kraadise poolkelp-rookatusega ehitis. Tegemist on plaanilt ristküliku kujulise kahekorruselise hoonega.
Enamus antud projektiga seotud arhitektuursetest ideedest lähtuvad tellija poolt soovitud ruumiprogrammist ja materjalikasutusest.
Kinnistu sissesõiduteelt tulijatele avaneb vaade projekteeritud hoone idapoolsele küljele, kus paikneb hoone arhitektuurselt kaasaegsem osa – klaasseintega ümbritsetud kinnine terrass. Hoone on kaetud helerohelise vertikaallaudisega. Kõik ülejäänud fassaadidetailid (piirdeliistud, nurgaliistud, postid) on kavandatud tumedama rohelisga.

Ruumiplaneeringu väljatöötamisel on arvestatud, et erineva kasutusotstarbega ruumid oleksid üksteisest eraldatud vähendamaks ekspluatatsioonis häirivate mõjude esiletõusu. Hoone plaaniline lahendus tuleneb otseselt hoone kujust ja tellija soovidest.
Tulija siseneb majja läbi valgusküllase osaliselt klaasseintega übritsetud kinnise terrassi. Sealt viib pääs esikusse, kust toimub hargnemine wc-sse, pesuruumi, abiruumi ning maja keskmesse – köök/elutuppa. Elutoast pääseb edasi veel kahte magamistuppa, kus kummaski on oma wc/pesuruum. Nii elutoast kui ka kinniselt terrassilt viivad sarnased L-trepid katusekorrusele, kus paiknevad neli magamistuba ja üks ühine wc/pesuruum.
Energiatõhusus ja sisekliima
Energiatõhusus on tagatud piisavate soojustuskihtide, optimaalse hoone üldplaneeringu ja mõistlike suurustega akende valimisega. Täiendavalt tuleb avada aknaid ruumide jahutamiseks ja liigsoojuse eemaldamiseks..
Hoone ruumid
I korrusele on planeeritud kinnine terrass, esik, abiruum, wc, pesuruum, köök/elutuba, ja kaks magamistuba koos omaette wc/pesuruumiga. II korrusele on planeeritud neli magamistuba ning wc/pesuruum.