050117 Üksikelamu projekteerimine

ASUKOHT: Seli küla, Rapla vald, Raplamaa
EHITUSE LIIK: Uusehitis, Üksikelamu
AASTA: 2017
TEOSTATUD TÖÖD: Arhitektuurne projekteerimine koos ehitusloa hankimise ja energiamärgise väljastamisega
EHITISEALUNE PIND: 181 m2
SULETUD NETOPIND: 141 m2
GABARIITMÕÕTMED: 21,2; 7,9; 6,4 m

Ehitusprojekti kirjeldus:

Hoone arhitektuuri üldkontseptsioon
Projekteeritud üksikelamu on skandinaaviapärase stiiliga, lihtsa konstruktsiooniga lintvundamendil viilkatuseline ehitis. Enamus antud projektiga seotud arhitektuursetest ideedest on tingitud krundist endast ja selle asetsemisest ilmakaarte suhtes. Palju määras ka tellija poolt soovitud ruumiprogramm.
Hoone on oma plaanilt ristküliku kujuline ühekorruseline ehitis.
Elamu peasissepääs on põhjapoolselt fassaadilt – esikusse. Peauks on vaadeldav vaid sisehoovi poolt tulijale ja ei ole nähtav sissesõiduteelt. Avar hooviala ümbritseb hoonet põhjast, lõunast ja läänest, kuhu on kavandatud ka terrass. Hoone on kaetud tumehalli horisontaallaudisega. Fassaadidetailid (piirdeliistud, nurgaliistud, vihmaveesüsteem ja uksed) on kavandatud heledamaks halliks. Aknad on valged. Katusekatteks on tumehall katusekivi. Lõunapoolsele katusepoolele paigaldatakse päikesepaneelid.
Ruumiplaneeringu väljatöötamisel on arvestatud, et erineva kasutusotstarbega ruumid oleksid üksteisest eraldatud vähendamaks ekspluatatsioonis häirivate mõjude esiletõusu. Hoone plaaniline lahendus tuleneb otseselt hoone kujust ja tellija soovidest.
Tulija siseneb majja läbi esiku, mis avaneb koridori, kust toimub hargnemine kavandatud ruumidesse. Hoonesse on projekteeritud kolm magamistuba, elu-söögituba, köök, tööruum, majapidamisruum infrapunasaunaga, wc, dušširuum, garaaž, abiruum ja tehnoruum. Majapidamisruumist on eraldi väljapääs terrassile.
Energiatõhusus ja sisekliima
Energiatõhusus on tagatud piisavate soojustuskihtide, optimaalse hoone üldplaneeringu ja mõistlike suurustega akende valimisega. Lisaks toodetakse taastuvenergiat päikesepaneelidega. Ülekuumenemise vältimiseks tuleb lõunapoolsetel akendel kasutada klaase mille g<0,49, lisaks tuleb päikese varjestamiseks kasutada lõuna küljes akendel ja terrassiustel klaaspakettide vahel olevaid ribisid. Täiendavalt tuleb avada aknaid ruumide jahutamiseks ja liigsoojuse eemaldamiseks.