090117 Üksikelamu projekteerimine

ASUKOHT: Haaslava küla, Haaslava Vald, Tartumaa
EHITUSE LIIK: Uusehitis, Üksikelamu
AASTA: 2017
TEOSTATUD TÖÖD: Arhitektuurne projekteerimine koos ehitusloa hankimise ja energiamärgise väljastamisega
EHITISEALUNE PIND: 133,3 m2
SULETUD NETOPIND: 186 m2
GABARIITMÕÕTMED: 15×10,6×7,8 m

Ehitusprojekti kirjeldus:

Hoone arhitektuuri üldkontseptsioon
Projekteeritud üksikelamu on skandinaaviapärase stiiliga, lihtsa konstruktsiooniga lintvundamendil viilkatuseline ehitis. Enamus antud projektiga seotud arhitektuursetest ideedest on tingitud krundist endast ja selle asetsemisest ilmakaarte suhtes. Loomulikult on palju määranud ka tellija poolt soovitud ruumiprogramm. Hoone on oma plaanilt ristküliku kujuline kahekorruseline ehitis. Elamu peasissepääs on põhjapoolselt fassaadilt – tuulekotta. Peauks on vaadeldav Nurme teelt tulijale. Avar hooviala ja terrass on kavandatud lõunasse. Hoone on kaetud kollase horisontaal- ja vertikaallaudisega. Kõik ülejäänud fassaadidetailid (piirdeliistud, nurgaliistud, vihmaveesüsteem ja avatäited) on kavandatud valgetena. Katusekatteks on must katusekivi.
Ruumiplaneeringu väljatöötamisel on arvestatud, et erineva kasutusotstarbega ruumid oleksid üksteisest eraldatud vähendamaks ekspluatatsioonis häirivate mõjude esiletõusu.
Tulija siseneb majja läbi tuulekoja, mis eendub hoone põhimahust veidi tänava suunas. Sealt viib pääs eluala esikusse ja halli, kust toimub hargnemine esimese korruse ruumidesse ja trepi suunas, mis viib teisele korrusele, kus läbi trepihalli pääseb kolme magamistuppa, meelelahutuslikku meediatuppa ning wc-sse ja pesuruumi. Esimesel korrusel paiknevad veel elutuba, köök – söögituba, sahver, wc, magamistuba, abiköök lisa wc-ga, saunaruumid – pesuruum ja leiliruum ning abiköögi tarbeks panipaik. Väljast eraldi sissepääsuga on esimesel korrusel tehnoruum, kuhu paigaldatakse gaasikatel. Abikööki võib soovikorral kohandada nt saunaeesruumiks.
Energiatõhusus ja sisekliima
Energiatõhusus on tagatud piisavate soojustuskihtide, optimaalse hoone üldplaneeringu ja mõistlike suurustega akende valimisega. Ülekuumenemise vältimiseks tuleb lõunapoolsetel akendel kasutada klaase mille g<0,49, lisaks tuleb päikese varjestamiseks kasutada lõuna küljes akendel ja terrassiustel klaaspakettide vahel olevaid ribisid. Täiendavalt tuleb avada aknaid ruumide jahutamiseks ja liigsoojuse eemaldamiseks.
Hoone ruumid
I korrusele on planeeritud tuulekoda, esik, magamistuba, sahver, köök-söögituba, elutuba, wc, abiköök, pesuruum, leiliruum, wc, tehnoruum, panipaik ja hall. II korrusele on planeeritud kolm magamistuba, wc, pesuruum avar trepihall ja meediatuba.